Gejming industrija, odnosno industrija video igara je jedna od najbrže rastućih industrija, kako u svetu, tako i kod nas.
Međutim, da biste mogli da igrate WoW ili Resident Evil ili bilo koju video igricu, ista je prošla kroz nekoliko faza, svaka sa određenim pravnim izazovima, čije razumevanje i prevazilaženje je takođe ključno za uspeh određene video igre.
Ti izazovi uključuju kako dokumentovanje investicionih ulaganja, zaključivanje odgovarajućih ugovora o razvoju igara, ugovora o poverljivosti, ugovora o radu, tako i zaštitu intelektualne svojine, regulisanje licenci, bezbednost infrastrukture i igrača na internetu, usaglašavanje sa propisima iz oblasti zaštite podataka (sa posebnim osvrtom na zaštitu maloletnih lica), izradu uslova korišćenja video igre i ostalo.
Kao da sve to nije već dovoljno komplikovano, novi trendovi u gejming industriji donose sa sobom nove pravne izazove.
Veštačka inteligencija kao novi igrač
Generativna veštačka inteligencija menja način na koji živimo, radimo, učimo, treniramo, pa i igramo video igre. Sa naprednim asistentima i alatima i sposobnošću da generiše kompleksne svetove, likove i narative, veštačka inteligencija omogućava stvaranje igara koje su bogatije, dinamičnije i više prilagođene interesovanjima i stilovima igrača.
Iako primena veštačke inteligencije omogućava kreiranje sve složenijih i interaktivnijih igara koje će olakšati razvoj igara i transformisati iskustvo igrača, sa čime su sigurno zadovoljni i developeri i igrači, mi pravnici vidimo novi izazov pod nazivom EU AI Act.
EU AI Act je propis koji je usvojen ove godine u Evropskoj Uniji i to prvi propis koji na sveobuhvatan način reguliše razvoj, testiranje i upotrebu veštačku inteligenciju.
S obzirom na trend sve veće primene veštačke inteligencije u gejming industriji, developeri, testeri i korisnici će prilikom razvoja, testiranja, distribucije i upotrebe sistema veštačke inteligencije integrisane u video igre, morati da uzmu u obzir i odredbe novog EU AI Acta.
Kakvo mi je zdravstveno stanje tokom igre?
I to je odgovor koji možemo u poslednje vreme saznati. Na globalnom nivou, integracija health tech aplikacija i servisa u gejming industriju postaje sve izraženija.
Tehnologije poput nosivih uređaja koji prate fizičku aktivnost, otkucaje srca, kvalitet sna i druge vitalne znake postaju sve sofisticiranije, a u narednom periodu se očekuje da će ove tehnologije postati još integrativnije sa gaming platformama, pružajući igračima detaljne analize njihovog zdravstvenog stanja i savete za poboljšanje istog, kao i savete za usvajanje zdravih životnih navika.
Iako integrisanje Health Tech-a ima svoje prednosti, donosi i izazove sa aspekta zaštite podataka, naročito imajući u vidu da se prikupljaju i analiziraju zdravstveni podaci igrača kao posebna vrsta podataka za čiju obradu su potrebni dodatni uslovi.
Još kada se u Health Tech uključe napredni algoritmi veštačke inteligencije koji analiziraju zdravstvene podatke i pružaju personalizovane savete, nastaje dodatna glavobolja za stručnjake u oblasti privatnosti i zaštite podataka o ličnosti.
Upotreba Web 3 tehnologije
Web 3.0 tehnologija, zasnovana na idejama decentralizacije, otvorenosti i veće korisničke interakcije ima potencijal da transformiše gaming industriju, kako na globalnom tako i na lokalnom nivou.
Očekuje se da će ova tehnologija doneti nove mogućnosti za kreiranje, trgovinu i interakciju unutar igara, pružajući igračima veću kontrolu i efikasnu razmenu informacija na internetu.
Kao i sve, uz svoje prednosti, Web 3.0 tehnologija nosi sa sobom i određene izazove, naročito što kod nas propis koji reguliše navedenu tehnologiju (Zakon o digitalnoj imovini) stagnira i nije dovoljan da odgovori potrebama i održi korak sa Web3 trendovima i aktuelnostima.
Zaključak
Naredni period će bez sumnje biti uzbudljiv za gaming industriju, sa brojnim inovacijama i promenama koje će oblikovati budućnost igara, počev od sve popularnije virtualne stvarnosti i cloud gejminga do revolucije koju donose generativna veštačka inteligencija i Web3 tehnologije.
Ako se nastavi trend sve većeg broja onlajn igara i korisnika, što je razumno očekivati, krajnje je vreme da države posvete više pažnje pravnom uređenju ove oblasti kako bi se precizno uredilo kakvo se ponašanje očekuje i od onih koji kreiraju igrice i onih koji svakodnevno uživaju u virtuelnim herojima.