Ukoliko želite slobodu da samostalno organizujete svoj posao, vreme i mesto rada, a ne želite ili vam nije isplativo da osnujete svoju kompaniju ili da se registrujete kao preduzetnik, onda razmislite o frilensingu.
Ko su frilenseri i koje sve poslove mogu da obavljaju?
Frilenseri su domaća ili strana fizička lica koja nisu u radnom odnosu niti su registrovana kao preduzetnici.
Frilenseri se uglavnom bave programiranjem, grafičkim dizajnom, digitalnim marketingom, prevođenjem, ali frilenseri mogu, u zavisnosti od svojih veština i interesovanja, da se bave i brojnim drugim poslovima.
Zakonodavstvom Republike Srbije nije ograničena vrsta poslova kojima frilenseri mogu da se bave, što znači da frilenseri mogu da obavljaju sve poslove koji su dozvoljeni zakonom i za koje nije propisano da se moraju obavljati u nekoj drugoj formi poslovanja, kao što su recimo trgovina ili bankarstvo.
Prilikom obavljanja poslovanja, frilenseri su, kao i svi drugi, dužni da poštuju zakonske i ugovorne odredbe, uključujući i opšte uslove poslovanja internet stranica i društvenih mreža. O komunikaciji i nedozvoljenom ponašanju na društvenim mrežama, možete pročitati u našem blogu.
Prava i obaveze frilensera
Za razliku od zaposlenih, frilenseri mogu da biraju kada će da rade, odakle će da rade, sa kim će rade i da li će uopšte da rade.
Međutim, kako nemaju obaveze, tako nemaju ni prava koja imaju zaposleni, odnosno nemaju pravo na bolovanje, plaćeni godišnji odmor, porodiljsko odsustvo i slično.
Dodatno, kao i svi drugi, frilenseri su u obavezi da plaćaju porez na svoje prihode. U prihode frilensera ulaze kako prihodi iz Republike Srbije, tako i iz inostranstva, isplaćeni u novcu, kriptovaluti, robi, uslugama, činjenjem ili na drugi način.
Frilenseri mogu da prijave prihode elektronskim putem, putem Portal za frilensere ili Portala ePorezi, a mogu prijaviti i u papirnom obliku, neposredno (lično) ili putem pošte, nadležnoj filijali Poreske uprave.
Poreski tretman prihoda frilensera
Prihodi frilensera se oporezuju po osnovu samooporezivanja, što znači da Poreska uprava ne donosi rešenje po osnovu kojeg se plaćaju porez i doprinosi, već frilenseri sami obračunavaju, prijavljuju i plaćaju porez na ostvarene prihode.
Svoje obaveze frilenseri izmiruju kvartalno, uz mogućnost da u okviru svakog obračunskog perioda, odnosno kvartala, izaberu jedan od dva postojeća modela samooporezivanja:
Koji model je najoptimalniji, zavisi prevashodno od visine prihoda frilensera u kvartalu za koji se prijavljuje i obračunava porez.
Takođe, ne treba zaboraviti obaveze plaćanja doprinosa, a koje će obaveze tačno frilenseri imati po osnovu obaveznog socijalnog osiguranja, zavise od 3 faktora: 1) da li je frilenser rezident ili nerezident Republike Srbije; 2) gde se nalazi mesto rada i 3) da li su osigurani po nekom drugom osnovu.
Više o samooporezivanju, plaćanju poreza i doprinosa frilensera, postupku podnošenja prijava putem portala za frilensere, možete pronaći u Vodiču za prijavu i plaćanje poreza putem portala.
Dodatno, ukoliko je dohodak frilensera u kalendarskoj godini veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u godini za koju se utvrđuje porez (u 2023. godini to je bio dohodak u iznosu većem od 4.269.564 dinara), frilenseri su takođe obveznici godišnjeg poreza na dohodak građana.
Zaključak
Kao i sve, i posao frilensera ima svoje prednosti i mane, koje je potrebno uzeti u obzir i izvagati pre započinjanja rada, iako se zbog fleksibilnosti koju pruža, sve veći broj ljudi u Republici Srbiji odlučuje na ovakav način angažovanja.
Najzad, imajući u vidu navedeni trend, razumno je očekivati da će se zakonodavstvo dodatno menjati u cilju adekvatnijeg regulisanja ove oblasti.