Kad je 1884. godine stigao u Ameriku, Nikola Tesla je u svom vlasništvu imao knjige poezije, četiri centa i za njega najvrednije – pismo preporuke za rad kod Tomasa Edisona, u to vreme jednog od najpoznatijih biznismena u Americi.
Iako je jedan od najznačajnijih naučnika iza sebe ostavio 300 patenata, te se može reći da je Tesla u jednom trenutku bio i veoma bogat, u vreme smrti 1943. godine bio je u bankrotu.
Nikola Tesla je nakon dolaska u Ameriku dobio posao u „Edison General Electric“. Plata mu je bila 18 dolara, što bi danas iznosilo oko 440 dolara.
Prema nekim izvorima, Edison je Tesli tada ponudio bonus od neverovatnih 50.000 dolara (danas bi to bilo oko milion dolara) ukoliko poboljša sistem jednosmerne struje.
Kad je svoj deo dogovora (usmeni ugovor) Tesla ispunio, Edison je odbio da mu isplati obećanu sumu uz rečenicu: „Mladiću, vi ne razumete američki humor“.
Nakon toga Tesla odlazi od Edisona i osniva svoju kompaniju „Tesla Electric Light & Manufacturing company“.
Vrlo brzo Tesla je patentirao naizmeničnu struju koja se pokazalo mnogo boljom od Edisonove jednosmerne.
Nakon širenja naizmenične struje „Westinghouse Electric & Manufacturing Company“ Tesli nudi 60.000 hiljada dolara za licencu za patent i 2.000 dolara mesečnu platu da radi kod njih, što bi danas iznosilo oko 48.000 dolara.
Edison svakako nije bio srećan što njegova struja pada u zaborav i počinje svojevrstan „rat struja“ zbog kojeg će „Westinghouse Electric“ imati velike gubitke.
Nakon 20 godina borbe sa Edisonom, „Westinghouse“ dolazi do ivice bankrota, a kako bi preživeo od Tesle traži da se privremeno odrekne svog honorara.
Može se reći da je Tesla tada napravio dve najveće greške u životu. U znak zahvalnosti što je „Westinghouse“ verovao u njega, on je pocepao ugovor.
Takođe je pristao da za sumu od 260.000 dolara „Westinghouse“ ima pravo da neograničeno koristi njegove patente.
Bankari procenjuju da je vrednost Teslinih pronalazaka bila oko 12 miliona dolara. Danas bi taj iznos bio 300 miliona USD.
Cepanjem ugovora Tesla je verovatno propustio priliku da bude najbogatiji čovek na planeti.
Pravno posmatrano, Tesla je emotivno, dobronamerno odustao od svoje postojeće i zauzete pravne pozicije. Njegovo pristajanje na novu klauzulu koja nema ograničenje u vremenu i prostoru za fiksni iznos nadoknade za sve patente, bez prava na procenat koštali su Teslu bogatstva.
Svakako da bi pametniji potez bio da je Tesla ponudio obustavu plaćanja njegovog honorara recimo na pet godina, dok „Westinghouse“ ne stane na noge u borbi sa Edisonom.
Tesla bi tada bio materijalno obezbeđen, a tako materijalno obezbeđen njegov doprinos čovečanstvu verovatno bi bio još veći.
Inače, karma je uzvratila Tomasu Edisonu na neki način. Njegova kompanija Edison General Electric je bila takođe razorena dugovima za vreme tzv. rata valuta. J.P. Morgan je iskoristio te dugove da stekne punu kontrolu nad kompanijom i udalji Edisona. J.P Morgan je zatim pripojio Edison General Electric sa Thomson-Houston Electric Company of Massachusetts. Edisonovo ime je uklonjeno iz novoformirane kompanije General Electric. Kao što možda znate, General Electric je i dalje kompanija koja se razvija i danas poseduje mnogobrojne poslovne operacije širom sveta a njena vrednost na tržištu se procenjuje na neverovatnih 244 milijarde dolara.
Slično tome Westinghouse je takođe izrasla u multinacionalnu kompaniju, koja je bila vlasnik televisijske mreže CBS, kanala Viacom, a smatrala se jednom od vodećih kompanija u svetu za izgradnju nuklearnih centrala (!). Nizom poslovnih transakcija tokom devedestih i tokom prve decenije novog veka kompaniju je kupila britanska kompanija British Nuclear Fuels Ltd a zatim je 2007. godine prodala kompaniji Toshiba za 5.4 milijarde USD.