U praksi se često dešava da Vi imate ideju a Vaš partner novac za investiciju. Ta je ideja primamljiva ali može da se pretvori u poslovni promašaj.
Zbog toga, morate imate u vidu sledeće.
Osnivanje privrednog društva u obliku ortačkog društva bi uvek kada je to moguće trebalo izbegavati, zbog neograničene solidarne odgovornosti ortaka celokupnom ličnom imovinom za obaveze društva, pri čemu se ta obaveza ne može ograničiti prema trećim licima. Ukoliko postoje samo dva partnera, suočavate se sa rizikom da u slučaju insolventnosti drugog partnera samo vi odgovarate za dugove ortačkog društva celokupnom svojom imovinom.
Povećanu odgovornost i smanjenu fleksibilnost partnerstva sa po 50 % vlasništva u društvu sa ograničenom odgovornošću, predstavlja Zakonska obaveza da prilikom prenosa udela trećem licu, prenosilac udela mora imati saglasnost drugog vlasnika, u suprotnom ima na raspolaganju samo dve opcije, da ostane u društvu ili da iz istog istupi.
Budući da svaki od partnera ima pravo da istupi iz privrednog društva, dolazi do prestanka partnerstva u slučaju da jedan od partnera istupi iz društva, što u slučaju ortačkog i komanditnog društva može da značiti da će vaše privredno društvo prestati sa radom.
Odlučujuću ulogu svakog od partnera možda će biti teže odrediti kada postoje samo dva partnera. Iako možete podeliti ovlašćenja ravnomerno, odlučivanje o podeli ovlašćenja može dovesti do ličnih i profesionalnih sukoba. Takođe, sam proces odlučivanja može biti otežan, usled činjenice da ukoliko članovi imaju jednake udele u društvu i njihova glasačka prava su jednaka, te ukoliko su stavovi partnera suprotstavljeni, to može dovesti do blokade odlučivanja, a na kraju voditi i do likvidacije društva odlukom partnera zbog nemogućnosti da se društvom adekvatno upravlja.
Na kraju, ali ne i najmanje bitno je da ukoliko razmišljate o otpočinjanju partnerstva sa vlasništvom od po 50 % u privrednom društvu ili istupanju iz društva, blagovremeno angažujete advokata iskusnog u oblasti privrednog prava.